Miejska Biblioteka Publiczna
RYS HISTORYCZY
Początki moryńskiej biblioteki sięgają roku 1946, kiedy to biblioteka funkcjonowała jako jeden z 5 punktów bibliotecznych należących do biblioteki w Dębnie, z księgozbiorem wymiennym i dopożyczanym. Otwarcie bibliotek (w tym biblioteki w Moryniu) nastąpiło w 1949 roku. Istniejące od r. 1946 punkty biblioteczne w miasteczkach przekształcono w biblioteki miejskie. Początkowo siedzibą biblioteki był Ratusz Miejski. Następnie – zbiory, które zachowały się po pożarze w Ratuszu – przeniesiono do budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki. Dopiero po kilku latach biblioteka usytuowana została w budynku przy ul. Szerokiej 12 i mieści się tam do dnia dzisiejszego.
Pierwszymi pracownikami placówki lat powojennych byli:
- lata 1949 – 67 – panowie: Ignacy Ogonowski i Julian Ostrowski
- od roku 1967 do 1999 funkcję kierownika biblioteki pełniła p. Bożena Krysiak
- od stycznia 1999 – przez ok. pięć miesięcy pracownikiem biblioteki była pani Beata Skowronek – Ogonowska
- następnie, w tym samym roku 1999 do stycznia 2006 r. - placówką kierowała p. Teresa Maranda
- lata 2006 - 2008 – to okres zarządzania zbiorami przez p. Krystynę Sikorę
- od września 2008 r. do chwili obecnej zbiorami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Moryniu zarządza bibliotekarz - p. Marta Krysiak-Cacek.
CELE I ZADANIA BIBLIOTEKI
- gromadzenie, opracowanie i przechowywanie zbiorów bibliotecznych służących zaspokojeniu potrzeb czytelniczych oraz rozwojowi czytelnictwa
- katalogowanie zbiorów
- udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu
- pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno – bibliograficznej
- współpraca z innymi bibliotekami i instytucjami kultury
- propagowanie czytelnictwa poprzez różnego rodzaju formy pracy np.: głośne czytanie bajek dzieciom młodszym, organizowanie kursów językowych dla dzieci w czasie wolnym od zajęć szkolnych (ferie, wakacje), spotkania autorskie, organizowanie kursów komputerowych dla seniorów, itp.
- prowadzenie FACEBOOKA biblioteki: https://www.facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Moryniu
- włączanie się w różnego rodzaju akcje, związane nie tylko z działalnością biblioteczną, ale również z kwestowaniem na rzecz osób potrzebujących, czy ratownictwem medycznym, p/poż., itd.
- ponadto biblioteka od kilku lat organizuje rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to ogólnopolska akcja bibliotekarzy, czytelnikówi miłośników rowerów, którzy w miłej atmosferze spędzają czas zwiedzając swoją okolicę.
Księgozbiór biblioteki w Moryniu liczy ok. 12000 wol. (stan na 31.12.2014).
Odnotowuje się, iż od kilku lat średnio przybywa ok. 400 nowych woluminów.
Prenumeratą objęto kilka tytułów czasopism, m.in. :
Murator, Działkowiec, Świerszczyk, ponadto czytelnicy mają do dyspozycji takie tyt. czasopism jak: Claudia, Charaktery, Odkrywca, Spotkania z zabytkami, Mój ogród, Oliwia, Wędrowiec zachodniopomorski i inne.
Do dyspozycji czytelników oddano trzy stanowiska komputerowe z ogólnodostępnym, nieodpłatnym internetem.
Czytelnicy: biblioteka co roku rejestruje ok. 360 czytelników aktywnie korzystających z zasobów placówki oraz ponad 100 osób, które znajdują się w tzw. przerwach (korzystających sporadycznie lub tylko z czytelni internetowej)
W wypożyczalni powstał „Kącik Literatury dla dzieci” i jest przeznaczony głównie dla maluchów odwiedzających bibliotekę z osobą dorosłą. Oprócz oferty wydawniczej, dzieci mogą się pobawić zabawkami, porysować kredkami lub kredą – dorośli w tym czasie mogą swobodnie wybrać lekturę dla siebie.
NOWOŚCI WYDAWNICZE
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich czytelników biblioteka sukcesywnie dokonuje zakupów nowości wydawniczych, bądź uzupełnia brakujące pozycje czytelnicze, zarówno pod kątem literatury beletrystycznej jak i popularno–naukowej.
O zakupionych nowościach wydawniczych biblioteka informuje swoich czytelników na bieżąco na profilu FACEBOOKA.
Artykuły
„Odjazdowy Bibliotekarz” – „RAJD POLNY"
Miejska Biblioteka Publiczna w Moryniu zaprasza niedzielę 12 czerwca na rajd pn. „Odjazdowy Bibliotekarz” – „RAJD POLNY” w ramach którego organizowane są przejazdy rowerowe: bibliotekarzy, czytelników oraz ogółu miłośników słowa pisanego, bibliotek i rowerów, połączona z promocją czytelnictwa i aktywnego modelu życia.
Tydzień bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Moryniu
Dobiega końca Tydzień Bibliotek 2020, który rozpoczął się świętem wszystkich bibliotekarzy 8 maja, a kończy się w piątek 15 maja. Znajdujemy się obecnie w bardzo trudnym czasie walki z epidemią, ale nie oznacza to, że nie myślimy o naszych wspaniałych czytelnikach.
Miejska Biblioteka Publiczna w Moryniu czynna od 4 maja
Od poniedziałku, 4 maja 2020 r. czynna będzie Biblioteka Publiczna w Moryniu. Obsługa czytelników: od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 15.00
Jednocześnie informujemy, Iż zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, obsługa czytelników odbywać się będzie w następujący sposób:
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
4 listopada 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Moryniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i znakomity moment, aby przypomnieć sobie niektóre z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują nam ważne prawdy życiowe, uczą uniwersalnych wartości moralnych.
„Tam, gdzie zatrzymał się pociąg” - po spotkaniu z autorem Andrzejem Krywalewiczem
W czwartek, 31 stycznia 2019r. Miejska Biblioteka Publiczna w Moryniu gościła Andrzeja Krywalewicza - autora publikacji pt. „Tam, gdzie zatrzymał się pociąg”. Pisarz w sposób dynamiczny i bardzo emocjonalny opowiedział o kulisach powstania książki, o spotkaniach, które za każdym razem wzbudzały w autorze ogromną ciekawość i fascynację poznawanymi faktami.
Warsztaty kodowania i programowania
Miejska Biblioteka Publiczna w Moryniu zaprasza dzieci i młodzież w wieku 8-15 lat na warsztaty kodowania oraz programowanie robotów edukacyjnych Finch.
Zajęcia odbędą się 5 lutego, godz. 11.00 w MBP w Moryniu, które poprowadzi Dorota Dobak-Hadrzyńska.
Zapisy prosimy kierować do MBP w Moryniu w godzinach otwarcia lub pod tel. 91 41 46 100.
„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK” ogólnopolska akcja czytelnicza
Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.
UWAGA CZYTELNICY !!!
Noc Bibliotek w Moryniu
Ponad 1300 bibliotek w całej Polsce sobotniego wieczora czekało na czytelników z niebanalnym programem i superatrakcjami pod wspólnym hasłem: "Czytanie porusza"
Maj – miesiącem książki i czytelnika
Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Temat ten jest realizowany na lekcjach języka polskiego, na lekcjach w bibliotekach szkolnych i publicznych. Również z tej okazji organizowane są spotkania autorskie z pisarzami, podróżnikami, dziennikarzami, bohaterami wyjątkowych wydarzeń, rajdy rowerowe i piesze z książką w roli głównej i wiele innych ciekawych akcji.